İLETİŞİM

Design Week Turkey

İstanbul Haliç Kongre Merkezi
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

info@designweekturkey.com

İrem Burcu Ummansu:

1990 Antalya doğumlu olan İrem Burcu Ummansu, 2013 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden; 2017 yılında ise İTÜ Mimari Tasarım Yüksek Lisans Bölümünden mezun olmuştur. Mimarlık çalışmalarına kurucu mimarlarından olduğu KANOID Mimarlık’ta devam eden İrem Burcu Ummansu, mimarlık eğitimine Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde bir mimarlık bölümünde başlamış olmanın, mimarlığa disiplinler arası bir perspektiften bakmasına yardımcı olduğunu düşünüyor. Üretim sürecinin tamamına müdahil olabildiği her türlü tasarım alanıyla yakından ilgilenen İrem Burcu Ummansu, Maden Mücevher Atölyesi’nde aldığı eğitimden sonra mimari bir dili ve hikayeleri olan takılabilir formlar üretmeye başladı. Bu üretimler 2015 yılı ortalarında collecThings* adını verdiği mücevher markasında toplandı.

Apartmanlar Koleksiyonu Hikayesi:

collecThings* in ilk koleksiyonu Apartmanlar, şehrin ikon apartmanlarında sıkışıp kalmış mimari elemanların takılarda form bulmuş halidir. Bu koleksiyonda İstanbul'un ikon apartmanlarındaki fark edilmeyen mimari elemanlar ve onların hikayeleri mücevhere yansıyor.  Apartmanlar Koleksiyonu, mimari elemanların yalnızca birer yapı elemanı olmaktan öte estetik değerleri ile de gün yüzüne çıkmaları gerektiği fikri ile ortaya çıktmıştır. Fıtratı gereği, apartmanlarla hayat bulan ve yalnızca apartmanların içine girildiği vakit görünür olabilen bu mimari elemanlar collecThings* ile birlikte, birilerinin boynunda, kulağında, parmağında şehirde dolaşmaya başlıyor ve yeni hikayeler üretiyor… collecThings* onların şehirde görünür olmasına, yeni hikayelerle karşılaşmalarına vesile oluyor. Apartmanlar Koleksiyonu’na İstanbul’un  farklı yerlerindeki 3 apartman kahramanlık ediyor. Koleksiyon, bu üç farklı apartmanın mimari elemanlarının, takılabilir formlara dönüştüğü yaklaşık 30 farklı parçadan oluşuyor.

Derya Apartmanı:

Maçka, İstanbul
Derya Apartmani 1947 yilinda yapilmis mimari bilinmeyen bir Italyan yapisidir. Maçka’dan Nisantasi’na uzanan Süleyman Seba Caddesi’nde konumlanan bu apartman cephesinden pek renk vermese de, demir kapisinin ardinda mücevher olmaya niyetli bir çok sanat eseri saklar. 

Mısır Apartmanı:

Beyoğlu, İstanbul
Misir Apartmani, Istiklal Caddesi üzerinde, Art Nouveau tarzinda yapilmis tarihi bir apartmandir. 1910 yilinda Ermeni asili Mimar Hovsep Aznavuryan’a konak olarak yaptirilmistir. Mehmet Akif Ersoy uzun yillar bu apartmanda yasamistir. Misir Apartmani’nin dönen merdiveni basli basina bir hikaye anlaticidir. Bu hikayelerden birinde ise sürekli mücevher olmak istediginden bahseder durur…

Corinne Hotel:

Beyoğlu, İstanbul
Corinne Hotel’in binası, 1911 yılında zamanın en ünlü mimarlarından mimar Kemaleddin Bey tarafından yapılmıştır. Neo-klasik Osmanlı tarzında han olarak yapılan bu yapı, inşaasından tam 100 yıl sonra, adını Cumhuriyet döneminde Çukurcuma’da yaşamış ünlü bir opera sanatçısı olan Madam Corinne’den alan Corinne Butik Hotel’e dönüştürülmüştür. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış asırlık bu binanın her bir mimari detayı yalnızca birer yapı elemanı olmaktan çok daha fazlasını söyler.

YUKARI ÇIK