İLETİŞİM

Design Week Turkey

İstanbul Haliç Kongre Merkezi
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

info@designweekturkey.com

Anadolu dokumalarını yaşatmak ve dokuma kültürünü gelecek nesillere taşımayı hedefleyen Selam Carpet & Home, 2014 senesinden beri mimar ve iç mimarlar ile Teşvikiye'deki dokuma galerisinde buluşuyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İç mimarlık ve Şehir Planlama eğitimleri gören Ezgi Vardarsuyu ve Rochester Institute of Technology'de Interior Design eğitimi alan Mustafa Vardarsuyu tarafından hayata geçirilen Selam Carpet & Home, günümüz dekorasyon trendlerine uygun olarak dokuma imalatları yapmakta ve projelere özel çözümler sunmaktadır. 
Tamamen yerel ve ekolojik malzemeler ile Anadolu kadınları tarafından dokunan dokumalar bu toprakların ve kadınların mirasını günümüz evlerine taşımakta aracılık ediyor. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş Anadolu el dokuma halı üretimini devam ettiren firma zamansız dokumaları ile pek çok koleksiyona imza atmakta ve içmimarları özel el dokuma yer yaygıları ile buluşturmaktadır.

Sergi İçeriği 

Türkiye’de hayata geçen, bir üretim modeli ve çalışma sistematiği olarak kurulan Kamu İktisadi Teşebbüsleri, istihdam sağlama amacıyla Cumhuriyetimizin ilk yıllarında tasarlanan kalkınma planları ve bugün, günümüz Türkiye’sindeki tüm üretim modelleri için yıllar sonra bir prototip niteliği taşıyacak olan çağdaş DOKUMA imalatı ve Sümerbank... Her birisi farklı hikayeleri içerisinde barındıran bu sıra dışı dokumalar yakın çağ tarihine, mimari ve iç mimari perspektiften ışık tutuyor. 
Design Week Turkey’19 kapsamında ziyaretçiler ile buluşacak olan “DOKUMANIN ÇAĞDAŞ YÜZÜ” sergisinde, dönemin orijinal dokuma örnekleri ve tasarım tarihi içerisindeki imgesel önemlerini belirten dokümantasyonlar yer bulacak.

YUKARI ÇIK