İLETİŞİM

Design Week Turkey

İstanbul Haliç Kongre Merkezi
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

info@designweekturkey.com

Alice Pegna Biyografi

Çok küçük yaşlardan beri Paris’te sanat dolu bir çevrede büyüdüm, annem ressam ve babam fotoğrafçı. Onlar bana evrenin tüm detaylarının güzelliğine ve sanata dair tutkularını, meraklarını, hassaslığını ve keskinliğini aktardılar. Bakaloryamdan sonra, hazırlık okulu olarak Ateliers de Sèvres’i seçtim. Kendi dünyamı ve stilimi bulmak için özgürlüğe sahiptim.  Sonrasında Paris’teki Camondo Okulu’nda iç mimarlık ve ürün dizaynı okudum. Bu çalışma yılları esnasında Spaghetti projeme başladım. İlk tasarımım 2011 yılında ortaya çıktı. Şuan, kendi sanatıma devam ederken bir yandan da iç mimar olarak Paris’te bulunan bir ajansta çalışıyorum. Kendimi  etrafımdakilerle besliyorum, müzik, felsefe, nörobilim, mekanik, anatomi, bilim, doğa ve daha nicesinden gelen hayal gücüyle. 

“Ex-Nihilo” özünü doğanın kalbinden alan birkaç yıl önce başladığım bir proje. Proje adı “hiçlikten hiçlik doğar” anlamına gelen “Ex-Nihilo nihil fit”ten geliyor. Olan ve olacak tüm projelerim bununla alakalı. Doğada her türlü yapı bulunur; bu farkındalık yapılarla olan hayranlığımı ortaya çıkardı. Her zaman görünür değildir, ama hep oradadır, materyal ya da değil, vücudumuz gibi, düşüncelerimiz, hayatımız. Bu farkındalık eserlerimde yapıyı ön plana çıkarmamın sebebi oldu, bir nevi dışavurum aracım. İlk projem insan vücudundaki yapıyı ve şekilleri keşfetmek oldu, onları mimari vücut olarak yeniden tasarlamak. Böylelikle yapı bir dış iskelet oluşturur ve durağan vücudu sararak korur ve toplumsal kodlarla estetik bir şekilde kaplar. 

Sonuç olarak her an kırılabilecek ve incelikle hayatın ve insan vücudunun fanilik boyutunu yansıtabilecek  hafif ve hassas bir materyale ihtiyacım vardı. Spagetti benim için bir kanıttı, tüm kriterlere uygundu ve dayanıksız bir materyaldi. “Hiçbir şey kaybolmaz, hiçbir şey yaratılmaz, her şey dönüşür.” Anaxagore. Sanatçı yaratıcı değildir, o şekil verir ve çalışmalarıyla bize duyguları ve hislerini aktarır. Sanat her şeyin üzerinde hislerin paylaşımıdır, yorumunda özgürdür. Biz sanatçılar sadece öneri yaparız.

YUKARI ÇIK