İLETİŞİM

Design Week Turkey

İstanbul Haliç Kongre Merkezi
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

info@designweekturkey.com

Sergi Hakkında:
Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun 1981 yılından bu yana düzenlediği, Türkiye’nin en köklü grafik tasarım etkinliklerinden Grafik Tasarım Sergisi’nin 38.si, 1 Kasım 2019 Cuma günü Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen ve bu yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen sergi, 30 Kasım 2019 tarihine dek görülebilir. Yoğun katılımla gerçekleşen açılışta yılın grafik tasarım ödülleri de sahiplerini buldu. 236 grafik tasarımcı 676 ürün ile başvurduğu yarışmada 26 kategoride En İyi ve Başarı Ödülleri ve 7 özel ödül verildi. Bu sergide ödül alan işler eş zamanlı olarak Design Week Turkey'de de sergilenmektedir.

GMK ve Grafik Tasarım Sergileri Hakkında:
Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK), 1978 yılında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. 38 yıldır düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi ve yayınlarıyla Türkiye’de grafik tasarım alanında ciddi bir bellek oluşturan GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (Ico-D) üyesi.
Kuruluşun 1981 yılından beridir süregelen Grafik Tasarım Sergileri, Türkiye’nin köklü ve önemli tasarım etkinliklerinden biri. Bir yılın tasarımlarını çeşitli kategorilerde ve toplu olarak görme olanağını sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, farklı kuşaktan ve farklı tasarım anlayışlarına sahip meslektaşlar arasında bir kültürel alışveriş ve etkileşim platformu yaratmayı, genç tasarımcıları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

YUKARI ÇIK