image

Pınar Akkurt, nam-ı diğer Pınarita yerleştirmeler yapan bir sanatçı, tasarımcı ve “maker.” Gündelik, hep el altında bulunan nesneleri dönüştürerek onları yeni şekiller ve biçimler yaratmakta kullanıyor. Anahtar kavramları renk, değişim, bakış açısı ve ileri dönüşüm.

Henüz Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nde öğrenciyken grafik tasarım stüdyolarında çalışmaya başladı, 2013 yılında 6 yıldır çalıştığı BEK Tasarım'dan ayrılıncaya kadar da grafik tasarımla ilgilenmeye devam etti. Fakat 2002’deki mezuniyetinden bu yana geçen zaman zarfında tasarımın diğer alanlarında da sürdürebilir sistemler tasarlamanın ve yeni görsel diller oluşturmanın yollarını aramaktan hiç vazgeçmedi.

Hazır ya da ham malzemeleri değiştirip dönüştürmesine olanak veren DIY (kendin yap) kültürü daima hayatının bir parçası oldu ve olmaya da devam ediyor. Çeşitli boya-baskı teknikleri, makrome'den dokumaya kadar türlü türlü üretim yöntemleri, metal, ahşap ve seramik gibi bir çok malzeme deneysel, ticari ve sanatsal çalışmalarına ve araştırmalarına konu oldu. Bu deneyimlerini halen üniversitelerde düzenlenen atölyeler ve yurtiçinde ve dışında yaptığı konuşmalar yoluyla başkalarıyla paylaşmaktadır.

Son zamanlarda DIY'dan sonraki doğal adımlar sayılabilecek geri dönüşüm ve ardından asıl meselesi haline gelen ileri dönüşüm konuları üzerine başlattığı irili ufaklı projeler üzerinde çalışmaktadır. Söz konusu projelerinin en önemlilerinden biri de, eski ve yeni üretim tekniklerini ve yöntemlerini, örnekleriyle birlikte açık kaynak olarak paylaşmaya ve geliştirmeye izin verecek bir İleri Dönüşüm Kütüphanesi kurmak.

Pınar Akkurt İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.