image

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun olan (2002) Sıla Karakaya, Parsons The New School for Design’da Işık Tasarımı Yüksek Lisansı yaptı (2006).

İkinci yüksek lisans derecesini Film ve Tiyatro Mimarisi: Yapım Tasarım ve Sanat Yönetmenliği (2011) üzerine dünyanın bu konuda en seçkin okullarından kabul edilen New York Üniversitesi, Tisch School of the Arts’da tamamladı.

New York’ta ABD’li yönetmen Spike Lee’nin Redhook Summer filminin sanat yönetmenliğini yaptıktan sonra, yine Lee ile Mike Tyson’un hayatına dair da Brick adlı bir HBO Channel filminde aynı ekipte yer aldı. Alper Çağlar’ın Panzehir adlı Türkiye’ nin ilk film noir-aksiyon filmi olma iddiasıyla çekilen filminin sanat yönetmenliğini yaptı.

Türkiye’deki işlerinin arasında, Yılmaz Erdoğan’ın Kelebeğin Rüyası ve Alphan Eşeli’nin Sarıkamış: Eve Dönüş 1915 yer alıyor. Son olarak Can Evrenol’un Baskın adlı korku filminde Yapım Tasarımcı (Production Designer) ve Joseph Ruben’ in the Mountain and the Stones adlı Hollywood yapımında sanat yönetmeni olarak görev almıştır. 2018’de Afgan-Amerikan yönetmen Sonia Nassery Cole’un ‘I am You’ adlı filminin Yapım Tasarımı’nı üstlendi. Son olarak Ridley Scott’un yönettiği projede Marc Homes (PD)’un sanat yönetmenliğini yaptı.

Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde “Yapım Tasarım”, İletişim Fakültesi’nde “Yapım Tasarım: Film ve Tiyatro Mimarisi”, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü’nde “Kostüm Tasarımı” derslerini vermektedir.

Design + B612 markasını kurmuştur. Sinema, tiyatro ve reklam için yapım tasarım ve sanat yönetmenliği; dekor ve kostüm tasarımı yapmaktadır.