image

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Yekta Kopan, Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı kitabıyla 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya adlı kitabıyla 2007 Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne, Bir de Baktım Yoksun adlı kitabıyla da 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer bulundu.

İlk çocuk kitabı Burun 2009’da yayımlandı. Türk öyküsü üstüne bir sözlük çalışması olan İpekli Mendil’in editörlüğünü yaptı. İçimde Kim Var, Kediler Güzel Uyanır, Aile Çay Bahçesi, İki Şiirin Arasında, Sakın Oraya Gitme kitapları çeşitli dillere çevrildi.

1970’li yıllardan bu yana sürdürdüğü seslendirme çalışmalarına halen devam eden Yekta Kopan, 2000’li yılların başlarından itibaren NTV’de bir kültür sanat programının sunuculuğunu yaptı. Aynı dönemde Radikal gazetesi ve Milliyet Sanat Dergisi’nde düzenli olarak yazdı. Allianz Motto Müzik YouTube platformunda Noktalı Virgül adlı programı, hepsiburada.com için de Yekta Kopan’la Yazar Söyleşileri adlı programı hazırlayıp sunmaktadır. Aynı zamanda İş Sanat’ın danışmanı olan Kopan, ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Marka Okulu - Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı’nda ders vermektedir.