image

Veri iletişiminin güncel bir örneği.


Giorgia Lupi ve Stefanie Posavec’in ortak çalışmalarının öyküsü olan Dear Data, yıllar öncesine giden bir sohbetle başlıyor: Biri New York`ta diğeri de Londra’da yaşayan iki tasarımcı ayrılırken birbirlerine, alışılagelmiş tarzın dışında bir şekilde irtibatta kalma sözü veriyorlar.

Böylece Dear Data Projesi’nin ilk hali ortaya çıkıyor. İki tasarımcı, tam bir yıl süreyle her hafta, o haftalarına damga vuran bir anahtar kelimeyi veri olarak seçip o veriyi tasarlıyorlar. Sonra da kartpostal ebadındaki kağıtlara tasarladıkları bu verileri İngiltere ve New York’taki posta kutularından birbirlerine gönderiyorlar. Tasarımların üzerine vurulan bürokratik damgalar, tam 52 hafta içerisinde gönderilen 104 kişisel mektuba dönüşüyor. Bu damgalar her kartpostala bir öykü katıyor. Bu 104 mektup zaman içinde 300 sayfalık bir kitaba ve başta Londra olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde tasarım sergilerine dönüşüyor.

Dear Data sergisi, 2015’te Londra Bilim Müzesi´nin en prestijli ödüllerinden En Güzel’e ve yine Londra Tasarım Müzesi’nin 2016 Yılın Tasarımı Ödülü’ne layık görüldü. Sergi, 2016’da dünyanın en saygın kurumlarından New York Modern Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil oldu.

Müzenin Mimari ve Tasarım Departmanı’nın küratörü Paola Antonelli sergiyi “İki çağdaş kadının derin, güzel ve şiirsel eseri” olarak tanımlıyor. Dear Data’nın dünyayı dolaşan bu serüveni, şimdi de Design Week Turkey 2018’e özel tasarım ve kürasyonu ile 16- 17- 18 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

Projeyle ilgili tüm detaylar için: http://www.dear-data.com/theproject/