• Alba Cappellieri

  Akademisyen/Politecnico di Milano

  Alba Cappellieri

  Moda Tasarımı bölümü başkanı olduğu Politecnico di Milano’da mücevher ve moda aksesuarları tasarımı profesörü olan Cappellieri; moda aksesuarı tasarımında uluslararası master yöneticisi ve Paris’teki Ecole Van Cleef Arpels’ta bilimsel komite üyesidir.

  2013’ten 2016 yılına kadar Stanford Üniversitesi’nde tasarımın inovasyonu dersleri vermiştir.

  2017 yılında Osaka’da İtalyan Tasarım elçisi olarak yer almıştır ve 2014 yılından bu yana Vicenza Mücevher Müzesi’nin yöneticisidir.

 • Amelie Klein

  Küratör/Vitra Design Museum

  Amelie Klein

 • Annina Verkkomäki

  Genel Müdür ve Kurucu/Omuus Ltd.

  Annina Verkkomäki

 • Antti Olin

  Tasarım Direktörü/Isku

  Antti Olin

  2004 yılında Helsinki’deki University of Art and Design’dan mezun olan Finlandiyalı tasarımcı10 yılı aşkın süredir ISKU’da tasarım direktörlüğü görevini yürütmektedir.

  Mobilya tasarımı konusunda uzman olan Olin, bugüne dek çalışmalarıyla bir çok ödüle layık görülmüştür. Farklı tasarım komitelerinde yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir

 • Arman Suciyan

  Tasarımcı, Usta

  Arman Suciyan

  Kapalıçarşı’daki sadekâr atölyesinde başladığı kariyerine; daha sonra tam zamanlı olarak İstanbul’un mücevherat üretiminde köklü ailelerinden Torosyanlar’ın 4. kuşak temsilcisi Misak Toros’un yanında devam etmiştir.

  1994’de eğitimini akademik olarak ilerletmek için İngiltere Rochester’da Kent Institute Of Art And Design’nın Higher National Diploma kursuna kabul edilmiştir. Eğitimi süresince daha sonra İngiltere’nin en önde gelen tasarımcılarından olacak Stephen Webster’ın atölyesinde yarı zamanlı olarak çalışmıştır. Mezuniyetinin ardından Stephen Webster atölyesinde tam zamanlı çalışmak için kabul edilip geleneksel teknikler ile mücevherüretiminin her safhasında rol almıştır.

  2004 yılından itibaren kendi tasarımlarını da hayata geçiren Suciyan, İngiltere ve İtalya’daki firmalar ile çalışmalarını devam ettirirken, Scuola Orafa Ambrosıana’da (Milano) mum ile model üretimi üzerinde butik dersler vermiştir. 2008 yılında İstanbul’a dönüp Armaggan firmasının tasarım ekibinde yer alan. Suciyan, özel koleksiyonlarına ağırlık vermek için 2010 yılından itibaren çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

 • Arni Aromaa

  Genel Müdür/Pentagon Design

  Arni Aromaa

  Aralarında VitrA, Paşabahçe gibi Türk markaları olmak üzere sayısız markanın tasarımlarına imza atan endüstriyel tasarım şirketi Pentagon Design’ın kurucu ortağı ve kreatif direktörü, Finlandiyalı tasarımcı.

  Tasarım sürecinde aynı anda hem yaratıcı hem de rasyonel yaklaşımı, çığır açan tasarımlara hayat veren Aromaa’yı dünyanın sayılı tasarımcıları arasına sokuyor.

  Dünyanın bir çok ülkesinde katıldığı seminerlerin yanı sıra çeşitli üniversitelerde uzmanlık alanlarında dersler veren Aromaa grafik kimlik stratejilerini yönetme konusunda oldukça yetenekli.

  96 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen sergilerde tasarımları sergilenen tasarımcının, Red Dot Award başta olmaz üzere 20’nin üzerinden uluslararası ödülü ve dereceleri bulunmaktadır.

 • Ayça Odabaşı Uyanık

  Tasarım Stüdyosu Müdürü/Ford Otosan

  Ayça Odabaşı Uyanık

  1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Ayça Odabaşı 1998 yılında girdiği Ford Otosan’da, görevine Design Studio Manager olarak devam ediyor.

 • Ayşe Coşkun Orlandi

  Akademisyen/Kadir Has Üniversitesi

  Ayşe Coşkun Orlandi

  Hollanda’da dünyaya gelen Ayşe Coşkun Orlandı, Lisans derecesini yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden aldıktan sonra. Milano Domus Academiy’de Master in Design programını tamamlamıştır. Aynı yıl İtalya’da çeşitli atölye çalışmalarına ve yarışmalara katılmıştır. 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı Anabilim Dalı’nda tamamladığı doktora programıyla Dr. unvanını alan Orlandı, 2013-2015 yılları arasında Kapalıçarşı kuyumculuğunun inovasyon potansiyelini ölçmek üzere yürüttüğü TÜBİTAK destekli araştırma projesi kapsamında son nesil kuyumcu zanaatkârların üretim envanterini oluşturdu.

  Proje üzerine kurguladığı Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde Sergisin eş-küratörlüğünü yürüttü. 2009 yılından beri Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır

 • Balçiçek İlter

  Gazeteci, Sunucu

  Balçiçek İlter

  Bobos Fikir Atölyesi’nin kurucu ortaklarından olan Balçiçek İlter, 2002 yılında Sabah Gazetesi’nin ilk kadın yazı işleri müdürü olmuştur.

  Söz Sende ve Karşıt Görüş programlarıyla tanınan İlter, aynı zamanda Habertürk’te anchorwoman olarak görev almıştır. Televizyon kariyerine Balçiçek İlter’le Olay Yeri adlı programıyla devam etmektedir.

 • Berat Efe Alkan

  Öğrenci/İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı

  Berat Efe Alkan

 • Berkcan Okar

  Görsel Tasarımcı

  Berkcan Okar

  Amerika’da Fort Hays State University’de gördüğü eğitimin ardından, Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde lisans eğitimimi tamamlayan Berkcan Okar, görsel tasarımcı olarak aralarında Muhteşem Yüzyıl, ArifV216, Housewife, Denial, Kubo, Sully, The Book Of Henry olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası film, dizi, tiyatro afiş tasarımı yapmıştır.

  Zafer Algöz, İrfan Değirmenci, Yılmaz Özdil, Sinan Meydan, Aşkım Kapışmak, Deniz Seki, Ali Deniz Uslu ve Pucca’nın aralarında bulunduğu çok satan kitapların kapakları da Okar imzası taşımaktadır.

  Los Angeles'ta bu yıl 10. kez düzenlenen dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan ve 52 ülkeden 1000'den fazla tasarımın yer aldığı International Design Awards (IDA) / Uluslararası Tasarım Ödülleri'nde, afiş tasarımlarını yaptığı üç proje ile “Grafik Tasarım Dalı, Basılı/Afiş Kategorisi”nde farklı işlerle altın, gümüş ve bronz ödül kazanmıştır.

 • Beyza Baran

  Tasarım Yöneticisi/EÜ Protelye Tasarım Merkezi & ETMK

  Beyza Baran

  Beyza Baran İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden 2010 yılında mezun olmuştur. Daha önce Merinos Mobilya gibi markalarda Uzman Endüstriyel Tasarımcı unvanıyla çalışan Baran, Ege Üniversitesi Ebiltem Teknoloji Transfer Ofisi’nde Fikri Mülkiyet Hakları Uzmanı ve PROTELYE Tasarım Merkezi’nde Tasarım Yöneticisi olarak görev almaktadır.

  Ayrıca Ege Üniversitesi Teknopark’ta yer alan REMORİS isimli ağız sağlığı startup şirketinin küçük ortağıdır.

 • Burcu Gürvardar

  Endüstri Ürünleri Tasarımcısı / Arçelik

  Burcu Gürvardar

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünler Tasarımı bölümünden birincilikle mezun olan Burcu Güvardar’ın işleri, 2016 yılında Contemporary İstanbul kapsamındaki Arçelik ''Cycles'' projesinde sergilenmiştir.

  Arçelik beyaz eşya bölümünde ürün tasarımcısı olarak çalışmaktadır.

 • Ceyda Balaban

  Senograf, Tasarımcı, Yaratıcı Danışman

  Ceyda Balaban

  Türkiye’de ve dünyanın farklı yerlerinde markalara yaratıcı danışmanlık yapan Ceyda Balaban, 2014 yılında kendisiyle aynı ismi taşıyan Ceyda Balaban Creative’i kurdu.

  Harvey Nichols, Hermes gibi markaların yaratıcı süreçlerine destek olan Ceyda Balaban, bir dönem Kenan Doğulu, Yalın, Gülşen ve Tarkan gibi isimlerin tüm sahne kostümlerinin tasarımını da üstlenmiştir.

  Mercedes Benz Istanbul Fashion Week 2017 açılış sergisinde, tüm sergi enstalasyonları ve serginin küratörlüğünü de üstlenen Balaban halen 7 ülkede Hermes tasarımları ve uluslararası projelerde tasarımlarını göstermeye devam etmektedir.

 • Csaba Dragomer

  Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi Satış Müdürü/Merivaara

  Csaba Dragomer

  Merivaara şirketinde 2015’ten bu yana Avrupa ve Orta Doğu Satış Müdürü olarak çalışan Dragomer pazarlama konusunda 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Yıllık planlama, satış, bütçe yönetimi gibi pazarlama gibi konularda üst düzey deneyim sahibi olan Dragomér, Swedish School of Economics’te Advanced Financial Information Systems dalında yüksek lisans sahibidir.

 • Çağla Turgul

  Grafik Tasarımcı, Öğretim Görevlisi/Koç Üniversitesi

  Çağla Turgul

  New York Rochester Institute of Technology ve Marmara Üniversitesi’nde grafik tasarım okuyan Çağla Turgul, çeşitli reklam ajanslarında, tasarım ofislerinde sanat yönetmeni ve grafik tasarımcı olarak çalışmıştır. 2001 yılından bu yana freelance grafik tasarımcı olarak çalışan Turgul, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde tipgrafiyle grafik tasarım dersleri vermektedir.

 • Çağrı Çankaya

  Grafik Tasarımcı

  Çağrı Çankaya

  Grafik tasarım eğitiminin ardından İstanbul’a çeşitli ajanslarda ulusal ve uluslararası markalara hizmet veren ve sonra hayalindeki yaşamın bu olmadığına karar vererek istifa eden Çağrı Çankaya, maddi birikim yapmadan sadece tasarım gücünü kullanarak hayatta kalacağı bir dünya turu projesine başlamıştır.

  Kendisine “Designer on the Road” adını vererek sırasıyla; Hindistan, Tayland, Vietnam, Güney Kore, Ukrayna, Çin, Endonezya, Malezya, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Honduras, El Salvador, Guatemala, Hırvatistan, Almanya, Romanya, Bosna Hersek ve Arnavutluk’ta tasarım, reklam ve oyun geliştirme şirketlerinde çalışmıştır.

  Büyük global şirketlerden lokal ve butik ajanslara kadar tasarımın olduğu her yerde ayrım yapmadan tasarım çözümlemelerinde bulunan Çankaya, çeşitli oyun ve tasarım dergilerinde de editörlük yapmıştır.

  11.000 feet yükseklikteki uçaktan atlayarak logo tasarımı gibi sıra dışı performanslar gerçekleştiren Çağrı bu girişimini 5 kamerayla kayda alarak, belgeselini çekmiş dünyanın birçok ülkesinde haber olmuştur.

  Çağrı’nın hikâyesi “Git dedi bana” isimli bir şarkıya dönüşmüş ve TRT’de yayınlanan “Eski köye yeni adet” adlı bir belgeselde konu edilmiştir. Ukrayna’da bir bilgisayar oyununda karakteri de olan Çankaya, Acer’ın “Hayatımın Macerası” adlı reklam kampanyasında kullanılmış ve bir çok kişiye hayallerini takip etmesi konusunda ilham olmuştur.

 • Derin Sarıyer

  Tasarımcı, Art Direktör/ Derin Design

  Derin Sarıyer

  Milano’da Cappellini firmasının ürün araştırma ve geliştirme bölümünde çalıştıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a dönen tasarımcı Aziz Sarıyer ile çağdaş mobilya koleksiyonu Derin’i oluşturmuştur.

  Derin koleksiyonu, New York-ICFF, Milano-Salone del Mobile, Paris- Masion Object, Köln - Köln Messe, Londra -100% Design London, İstanbul – İstanbul Design Week fuarları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok fuarda yer almıştır.

  Derin koleksiyonunda 30’un üzerinde tasarımı yer alan tasarımcının global ve yerel birçok ödülü bulunmaktadır.

 • Didem Balcı

  Kategori Müdürü/Penti

  Didem Balcı

 • Ela Cindoruk

  Tasarımcı/ECNP Tasarım Ofisi

  Ela Cindoruk

 • Elise Tarvainen

  Eğitim Birimi Başkanı/ISKU

  Elise Tarvainen

  Finlandiya’nın çevre tasarımı şirketi olan ISKU Interior’da öğrenme ortamı bölümünün yöneticisi olan Elise Tarvainen, tüm dünyada ve özellikle GCC alanında projeler konusunda önemli bir tecrübeye sahip. Bu tecrübeler kendisine Finlandiya ve diğer eğitim sistemlerindeki en iyi öğrenme ortamı uygulamaları birleştirerek yenilikçi, birinci sınıf ortamlar yaratmak için benzersiz bir olanak sunuyor.

  Odağında ortak çalışma kültürü, öğrenci merkezli öğretim ve öğrenme yöntemleri üzerine tasarımlarını geliştiren Tarvainen ayrıca birçok çeşitli küresel eğitim forumlarında konuşmacı olarak da yer almıştır.

 • Emre Arolat

  Y.Mimar/RIBA

  Emre Arolat

  Mimarlık alanında kariyerinin erken döneminde aldığı Mies Van Der Rohe mimarlık ödülü ve Aga Khan mimarlık ödülü ile uluslararası arenada önemli bir yer edinen Emre Arolat’ın son dönem projeleri Londra’da Design Museum ve Royal Academy of Arts gibi önemli müzelerde, Prag Mimarlık Haftası’nda Prag’da, Uluslararası Mimarlık Bienali kapsamında ise Venedik’te sergilenmiştir. Mimarlık pratiğinin yanı sıra dünya çapında çeşitli saygın üniversite ve akademik kurumda sıklıkla jüri üyesi ve ziyaretçi profesör olarak yer alan Arolat pek çok projede çalışmıştır.

  2017 güz döneminde ABD New Haven’da Yale Mimarlık Okulu’nda ileri tasarım stüdyo yürütücülüğü çalışmalarına devam eden Arolat, 2015 yılında Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından profesörlük unvanı almaya hak kazanmıştır.

 • Eray Dinç

  Yönetmen ve Oyun Tasarımcısı

  Eray Dinç

  İletişim Tasarımı/Sinema Yönetmenliği eğitiminin ardından hızlı bir giriş yaptığı sektörde filmleri ve video sanatı çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası 10’dan fazla ödül kazanmıştır. Sadri Alışık Kültür Merkezinde yönetmenlik eğitimleri veren Dinç, “Making Movie Without Money” adlı interaktif film yapım kitabının da yazarıdır.

  2015 yılında yeni medya sanatına yönelen ve ilk oyunu “Recontact İstanbul” ile App Store Türkiye’de yılın oyunu ödülünün sahibi olmasının ardından, Los Angeles New Media Film Festivalinde de The Best App ödülüne layık görülmüştür.

  Yeni oyunu “Eyes of Sky” ile, dünyanın ilk sinematografik oyunu olarak mobil platformlarda çıkış yapan Dinç, ayrıca Recontact Digital Arts Oyun Teknoloji AŞ. ve Dijital Sanat Atölyesi Kıraarthane’nin de kurucu ortağıdır.

 • Ettore Giordano

  Endüstri Ürünleri Tasarımcısı/ISVEA

  Ettore Giordano

  2001 yılından beri endüstri ürünleri tasarlayan Ettore Giordano kariyer hayatına Politecnico di Milano Üniversitesi’nde devam etmektedir.

  Giordano akademik kariyerinin yanı sıra İspanya, Türkiye, Brezilya ve Çin'in de aralarında bulunduğu ülkelerde farklı sektörlerdeki birçok firma için ürün tasarımları yapmaktadır.

  Ettore Giordano, farklı disiplinleri sentezleyerek tasarımlarında geleneksel mimariyi, kültürel farklılıkları ve çevresel sorumlulukları ilişkilendirmektedir.

 • Ezgi Ezdar Onur

  Kıdemli Danışman/ TİM-TEB Girişim Evi & ETMK

  Ezgi Ezdar Onur

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden 2010 yılında mezun olan Ezdar Teknoloji Yönetimi alanındaki yüksek lisans çalışmaları sırasında toplamda 20 Milyon TL bütçeli iki projenin yönetim ve kurulum ekibinde yer alarak İzmir Kalkınma Ajansı destekli İnovasyon Merkezi ve TÜBİTAK destekli Atmosfer Teknoloji Transfer Ofisi’nin kuruluş ekibinde bulunmuştur.

  Atmosfer TTO’da Şirketleşme ve Girişimcilik Koordinatörlüğü yapmış, 6 dönem boyunca Tekno-Girişim Akademisi eğitimlerini düzenlemiş ve girişimcilere birebir danışmanlık süreçlerini yürütmüştür. Şu anda Girişim Merkezi şirketine bağlı olarak TİM-TEB Girişim Evi Ege Bölge Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

 • Fırat Neziroğlu

  Sanatçı

  Fırat Neziroğlu

  Bir tasarımcı, dansçı ve aynı anda yogacı...

  Fırat Neziroğlu’nun Londra, İstanbul, Münih, Paris’te “kumaş koleksiyonları”; Incheon, Washington, Hawai, New York, Kitakyoshu, Shangai, Tenjin, Bhonburi, Newdeli, Venedik, Buenos Aires, Como, Roma, Maniago, Singapur, Marakeş, Dubai, Oslo,Mexico City, Paris, Abu Dhabi’de “sanat eserleri” sergilenmiştir.

  Norveç Kraliyet Büyükelçiliği himayesinde Oslo'ya, Tayland Kraliçesi Sirikit'in doğum günü kutlamaları nedeniyle, Kraliçenin kendisine özel bir kumaş dokumak üzere Tayland'a, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani'ye bir sanat eseri dokumak üzere Katar'a davet almıştır.

  Türkiye’de ilk kez projelendirilen, sahnede müzik eşliğinde dokuma performansları sergilemekte ve kurduğu ModernDansLAB klasik bale-modern dans topluluğu ile birlikte hayallerini sahnelemektedir.

 • Fulya Bozkurt

  Genel Yayın Yönetmeni/Marie Claire Maison

  Fulya Bozkurt

  Doğan Burda, Novamedya ve Ommedya’da yürüttüğü genel yayın yönetmeni ve yayın direktörlüğünden sonra Nisan 2017’den itibaren Group Medya’da, In Style Home, Marie Claire Maison ve Marie Claire Koleksiyon dergileri için yayın direktörlüğü görevini sürdürmektedir.

  Yayıncılık kariyeri boyunca pazarlama stratejileri oluşturma, bütçeleme, strateji yaratma, marka stratejileri oluşturma, pazarlama kampanyaları geliştirme, içerik oluşturma, stüdyo ve dış çekimlerin uygulanması gibi farklı konularda tecrübelerini geliştirmiştir.

 • Gökhan Karakuş

  Tasarımcı, Küratör, Sanat Eleştirmeni

  Gökhan Karakuş

 • Gökhan Zincir

  Kurucu, Seramik Sanatçısı/40by

  Gökhan Zincir

 • Güney Oktar

  Tasarım Direktörü/Mavi

  Güney Oktar

  İnşaat mühendisliği eğitimiyle birlikte eş zamanlı olarak Lasalle College’da moda tasarımı eğitimi alarak tasarımdan uzak kalmayan Güney Oktar, bu eğitimlerinin üzerine sinema televizyon yüksek lisansı da eklemiştir.

  İlk yıllarında Park Bravo tasarım ekibindeki görevinin yanı sıra görsel mağazacılık ekibine destek vermiştir. 2001 yılında, Mavi Jeans’in yeni büyümekte olan non-denim koleksiyonu için tasarım ekibinde yer alan Oktar halen Mavi markasının tasarım direktörü olarak görevine devam etmektedir.

 • Gürbüz Doğan Ekşioğlu

  Akademisyen, İllüstratör, Sanatçı

  Gürbüz Doğan Ekşioğlu

  Ordu Mesudiye’de doğan Gürbüz Doğan Ekşioğlu; öğrenimini, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda (günümüzde Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi) gördü.

  Eserleri Türkiye’nin yanı sıra 15 ayrı ülkede yayımlanan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, dünyanın önemli dergilerinden “The New Yorker” yedi defa, “Forbes” dergisine de bir defa kapak çalışmıştır. 11 Eylül saldırılarının yıldönümü baskısında “The New Yorker” kapağında yayımlanan karikatürüyle hafızalarda yer eden özel bir başarı kazanmıştır.

  “The Atlantic Monthly” dergisi, “The New York Times” gazetesi “OP-ED” sayfasında ve “Book Review” ekinde çalışmaları yayımlanmıştır. İki çalışması “Unicef” tarafından, kartpostal olarak yayımlanmış ve tüm dünyada satışa sunulmuştur.

  Biri New York’ta olmak üzere, toplam 16 kişisel sergi açmış olan sanatçı, çok sayıda ulusal ve uluslararası karma sergiye katılmış, jürilerde yer almıştır. 1977 yılından beri karikatür çalışmaları yapan Ekşioğlu, 27’si uluslararası, 44’ü ulusal; toplam 71 ödül almıştır..

  Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, çalışmalarını Kadıköy Moda’da yer alan atölyesinde sürdürmektedir.

 • Hakan Diniz

  Oyuncak Tasarımcısı/StudioHDD

  Hakan Diniz

  ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü dereceyle bitiren Hakan Diniz, yüksek lisansını Fulbright bursu olarak Rhode Island School of Design’da tamamladıktan sonra dünya’nın en büyük oyuncak firmalarından biri olan

  Hasbro’da çalışmıştır. Hasbro tecrübesinin ardından Türkiye’ye dönerek, ”iyi oyna, iyi tasarla” parolası ile oyun ve eğlence tabanlı ürün tasarımı konusunda uzmanlaşmış bir tasarım ofisi olan Studio HDD’yi kurmuştur. Bugün Studio HDD ekibi ile dünyanın önde gelen firmalarına oyunlar tasarlamakta, oyunlaştırma çalıştay düzenlemekte ve tasarım eğitimi vermektedir.

 • Isham Sardouk

  Kreatif Direktör/Koton

  Isham Sardouk

  2014 yılından bu yana WGSN küresel danışmanlık hizmetleri bünyesinde ‘Executive Vice President’ olarak çalışmakta olan Sardouk, 20 yılı aşkın kariyer hayatında; New York, Paris ve Londra’da bulunan dünya çapındaki birçok firmanın tasarım ve trend liderliğini yapmıştır.

  Isham Sardouk, Stylesight’ta CCO görevini üstlenerek Asya, Avrupa ve Amerika ofislerinde, trend analizi, trend takibi ve pazar araştırmaları konusunda çalışmalar yapmış, bu rolün öncesinde ise

  Stylesight’ta trend takibinden sorumlu ‘Senior Vice President’ olarak çalışmıştır. Stylesgiht’a katılmadan önce Victoria’s Secret’ta, Tasarım Direktörlüğü görevini üstlenen Sardouk, markanın birçok önemli ürününün sezonluk moda konseptlerinin oluşturulmasında da ciddi başarılar elde etmiştir.

  Victoria’s Secret’tan önce Promostyl Americas firmasının Yönetim Direktörü olarak çalışan Sardouk, ayrıca Promostyl France’da ‘Creative Director’ olarak çalıştığı 12 yıllık sürede; tasarım& trend hizmetleri konusunda yaratıcılık, danışmanlık ve stratejik ortaklıkların kurulması aşamasında global perakendecilere önderlik etmiştir.

 • Jacob de Baan

  Tasarımcı, Art Direktör

  Jacob de Baan

  Jacob de Baan, Van Gogh Müzesi, Koleksiyon ve Uniqka gibi şirketler ve kuruluşlar için 25 yılı aşkın süredir ürün tasarımı, art direciton ve ürün yönetimi konularında tecrübelerini paylaşmıştır.

  Yeni kurumsal kimliklerin ve tasarım koleksiyonlarının tasarım süreçlerini geliştirme konusunda tecrübeli olan Jacob de Baan'ın yaklaşımı, insan deneyimini karşılayabilecek tasarım çözümleri geliştirmektir.

  Jacob de Baan tüm projelerinde ekoloji ve sürdürülebilirlik konularına özel önem vermektedir.

 • Janne Pöllänen

  Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı/Finn-Savotta Oy

  Janne Pöllänen

 • Jonne Hellgren

  RePack Lideri/Original RePack

  Jonne Hellgren

  Yıllar süren araştırma ve çalışmaları girişimcilikle harmanlayan Hellgren, online satıcılar ve müşteriler için sürdürülebilir paketleme sistemi olan RePack’I kurmuştur.

  RePack’i “daha önce kimsenin dokunmadığı noktaları birleştirmek” olarak gören Jonne Hellgren, RePack’te lider unvanıyla görev almaktadır. RePack, kurulduğu 2013 yılından günümüze kadar, dünyanın farklı yerlerinde bir çok saygın ödülün sahibidir.

 • Julius Oförsagd

  Genel Müdür ve Kreatif Direktör/Arctic Factory&Arctic Design Week

  Julius Oförsagd

  Finli tasarım şirketi Arctic Factory’nin CEO’su, kreatif direktörü ve kendi deyimiyle hayalperesti olan Julius Oförsagd prodüksiyon ve tasarım konusunda uzman.

  Her prodüksiyonun anlatacak bir hikayesi olduğunu savunan Julius, beş duyuya hitap eden projeleriyle prodüksiyonlarını birer sanat eseri haline getiriyor. Diğer yandan yenilikçi ve sürdürülebilir bir bakış açısına sahip tasarım perspektifiyle tasarımı müşterileri için birer deneyime dönüştürüyor.

  2010 yılında Finlandiya hükümeti tarafından ödüllendirilen tasarımcının kariyeri verdiği onlarca seminer ve eğitimlerle dolu...

 • Jussi Björman

  Teknik Müşteri Hizmetleri Direktörü/Metsä Wood

  Jussi Björman

  Sorumluluğumuzun gittikçe arttığı dünyada gün geçtikçe daha da önem kazanan ahşap üzerine uzmanlaşmış olan Metsa Wood’da direktör olarak çalışan Björnman, şirketinin stratejisini iki kelimeyle özetliyor: endüstriyel verimlilik.

  20 ülkede 3000’in üzerinde çalışana sahip Metsa Wood’un globaldaki teknik müşteri hizmetleri operasyonunu yöneten Björman, daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Kalle Bremer

  Müşteri Deneyimi Yöneticisi/ Magisso

  Kalle Bremer

 • Kieron Marchese

  Satış ve İletişim Sorumlusu/Designboom

  Kieron Marchese

  Kieron Marchese, dünyanın ilk ve en popüler dijital mimari ve tasarım dergisi designboom'un Birleşik Krallık editörü ve mağaza yönetimi temsilcisidir. Aslında bir iletişim yöneticisi olarak eğitim alan Marcbese, Designboom’a İtalya baş merkezi olan Milano’da katılmıştır.

  Bir dizi yüksek profilli etkinlikten, stüdyo ziyaretlerinden ve yeni ürünlerin belgelendirilmesinden canlı bildirimlerde bulunmuştur.

 • Kim Hagström

  İş Geliştirme Direktörü/Halton Sağlık Hizmet Birimi

  Kim Hagström

 • Kürşad Noyan Özkaya

  Koordinatör, Yönetim Kurulu Üyesi/Turkuaz Seramik

  Kürşad Noyan Özkaya

 • Leo Lee

  Konsept Sanatçısı/Ubisoft

  Leo Lee

  Toronto Comics Anthology, CG Characters From Sketch to Finish gibi önemli yayınlarda illüstrasyonlarına yer verilen Lee’nin çizim macerası küçük yaşta başlamıştır.

  Çocukluktan bu yana çizim ve resim üzerine eğitim alan Leo Lee oyun konsepti ve çizgi roman başta olmak üzere pek çok alanda yetenekli bir sanatçıdır.

  Daha önce kullanıcı arayüzü deneyimi de kazanan sanatçı, 2 yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı çizgi roman projesini yakında yayınlamayı planlamaktadır.

 • Lilac Osanjo

  Akademisyen/Nairobi Üniversitesi

  Lilac Osanjo

  Tasarım ve girişimcilik üzerine eğitim verme konusunda 20 yılı aşkın tecrübesi olan Osanjo, 2010 yılında kendisi gibi düşünen tasarımcılarla Kenya Tasarım Derneği’ni ve Afrika Tasarımcıları Network’ünü kurmuştur.

  Birçok tasarım kurumuna danışmanlık hizmeti vermekte ve YMCA'da teknik eğitim için ulusal kurul üyesi olarak görev yapmakta olan Osanjo, küçük işletmelere gelişme amacı ile ürün geliştirmede danışmanlık yapmaktadır. Osanjo'nun araştırma ilgi alanları arasında Afrika'nın, insanların, çevrenin ve habitatın acil ihtiyaçlarına odaklanan tasarım eğilimlerini anlamak bulunmaktadır.

  Sağlık, tarım, yenilenebilir enerji sistemleri ve sürdürülebilir geçim alanları ile ilgili çeşitli raporlar, makaleler ve sergiler düzenlemiştir.

 • Maria Groenlund

  Grafik Tasarımcı

  Maria Groenlund

  Maria Groenlund markamala ve dijital sanatlarda uzmanlaşmış, ödüllü ve uluslararası grafik tasarımcıdır.

  Eski opera sanatçısı ve piyanist olan Grønlund, 30’larının ortasında grafik tasarımı üzerine çalışmaya başladı. 2007’den 2010 yılına kadar Danimarka’daki farklı yaratıcı bürolarda çalışan tasarımcı, 2010 yılında çalışmalarına bağımsız olarak devam etmeye başlamıştır.

  Dijital sanatını yaratıcı yöntemlerle kullanan Grønlund özellikle canlı ve parlak renkler kullanmasıyla tanınır. Tasarımları renkli ve basittir, göze hitap eder.

 • Markku Keinänen

  Finlandiya Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Müsteşarı

  Markku Keinänen

  Finlandiya Ekonomik Dış İlişkiler Dairesi Genel Sekreteri Keinänen, bu göreve 19 Ocak 2017 tarihinde atanmıştır.

  1986 yılında katıldığı Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa Departmanı gibi pek çok çeşitli görevlerde bulunmuştur.

 • Max Alfthan

  Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı/KONE

  Max Alfthan

  2014’te yılın CMO’su seçilen Max Alfthan Fiskars’ta 6 yıl boyunca Head of Strategy unvanıyla görev aldıktan sonra KONE firmasına geçmiştir.

  Farklı sektörlerde marka gelişimi konusunda deneyim sahibi olan Max Alfthan, KONE’de 2014 yılı itibarı ile pazarlama ve iletişim departmanından sorumlu yönetim kurulu üyelerinden biridir.

 • Mehmet Ali Kılıçkaya

  İhracat Genel Müdür Yardımcısı/Ekonomi Bakanlığı

  Mehmet Ali Kılıçkaya

 • Mehmet Kurtuluş

  Kurucu/Anima İstanbul

  Mehmet Kurtuluş

  Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nü bitiren Kurtuluş, aynı fakülteden arkadaşlarıyla birlikte kurduğu animasyon stüdyosu Anima’da CEO görevini üstlenmiştir.

  Bugüne dek 500’ün üzerinde reklam filmini yönetmenin yanında dizi, belgesel ve film projeleri için de post prodüksiyon aşamasında görsel efekt ekipleri oluşturmuş ve yönetmiştir.

  Kötü Kedi Şerafettin, uzun yıllardır gerçekleşmesi için çaba harcadığı ve hayalini kurduğu ilk uzun metraj filmidir.

 • Mertcan Özen

  Kurucu/hipicon

  Mertcan Özen

  UCLA’deki pazarlama iletişimi eğitimin ardından tasarıma olan düşkünlüğü, Özen’i “hipicon.com” projesini hayata geçirmesi ile sonuçlanmıştır.

  2014 yılında kurulan hipicon.com tasarım konusuna özen gösteren markalarla, tasarıma önem veren kullanıcıları birleştiren bir platform, bir e-ticaret sitesidir.

  Mertcan Özen aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi yüksek lisans programına devam etmektedir.

 • Merve & Beste Manastır

  Kurucu Ortak&Kreatif Direktör/Manu Atelier

  Merve & Beste Manastır

  Türkiye’deki en eski el yapımı deri çanta ustalarından olan Adnan Manastır’ın kızları olan Beste ve Merve Manastır kardeşler, 2014 yılında kurdukları MANU Ateiler ile Türk el ve deri işçiliğinin kalitesini dünyaya sunmaya başlamıştır.

  Markanın hayata geçmesinden 1 ay gibi kısa bir süre sonra Vakko ile anlaşan Manastır kardeşler, V2K Designers mağazalarında ürünlerini satışa çıkarmışlardır.

  İmza ürünleri olan, Pristine, The Times, vogue.com, vogue.co.uk, Business of Fashion gibi sektörün lider yayınları tarafından yeni “it” bag olarak gösterilmiştir. Pristine yirmi ülkenin en prestijli alışveriş destinasyonlarında satışa sunulmaktadır.

 • Mehtap Yıldız

  Pazarlama&Ürün Geliştirme Direktörü/Arzum

  Mehtap Yıldız

  Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirme Direktörlüğü görevi kapsamında Pazarlama, Ürün Yönetimi, Satın Alma, Teknik Kalite Güvence ve Ar-Ge bölümlerinin yönetimini gerçekleştiren Mehtap Yıldız, Mart 2014’ten bu yana Arzum bünyesinde görev almaktadır.

  Mehtap Yıldız; Design Turkey, Red Dot, IF, Plus X Awards gibi önemli tasarım ödülleri kazanan ürünler geliştirmiştir ve 11 patent ve faydalı modelin de buluşunu gerçekleştirmiştir.

 • Meltem Şen

  Akademisyen/MSGSÜ

  Meltem Şen

  2017 yılında Doçentlik aldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde halen daha eğitim üyeliğine devam etmektedir. Haliç ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders vermiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak ders vermeye devam etmektedir.

  Tasarım Tarihi, Mobilya, Ambalaj, Türk Sanayi Tarihi gibi konularda yayınları ve çalışmaları bulunan Şen’in Endüstriyel Ürünleri Biçimlendiren Tasarım Akımları ve Metal Mobilya Tasarım ve Üretim İlkeleri isimli iki kitabı bulunmaktadır.

 • Metin Kaplan

  Ürün Tasarımı ve Tasarım Stratejileri Danışmanı

  Metin Kaplan

  2011 yılından bu yana Avrupa’nın en büyük ve en eski teknik danışmanlık firmalarından olan ÅF'de çalışan Kaplan’ın İsveç macerası İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde öğrenciyken kazandığı Electrolux Designlab 2006 Uluslararası Tasarım Yarışması’yla başladı.

  ÅF'de otomotiv, iş makinaları, endüstriyel üretim cihaz ve aletleri, sağlık ekipmanları, tüketici elektronikleri, mimari elemanlar ve spor ekipmanları gibi çok geniş yelpazedeki ürün tasarımları için danışmanlık yapan Kaplan, son iki yıldır yeni otomobil markası Lynk&Co'nun marka tasarımı ve konsept tasarım ekiplerine danışmanlık yapmaktadır.

 • Mikko Kauppinen

  Kurucu/Health Innovation Village & Energy Village

  Mikko Kauppinen

  Mikko Kauppinen, Finlandiya’daki sağlık sistemini baştan sona dijitalleştirmenin yanında tüm dünyaya ilham veren sağlık inovasyonlarına imza atmıştır.

  Kurucusu olduğu “Health Innovation Village” ve “Energy Village” projelerini, Helsinki’deki GE kampüsü içinde hayata geçiren Mikko Kauppinen, sağlık teknolojilerine odaklanan startup’ların büyümesinin yolunu açmıştır.

  Hayata geçirdiği projelerle daha önce CFO unvanıyla görev aldığı GE’nin, startup şirketlere olan yaklaşımını tamamen değiştirmiş ve geliştirmiştir.

 • Mikko Laakkonen

  Genel Müdür/Studio Laakkonen

  Mikko Laakkonen

  En prestijli tasarım ödüllerinden olan Red Dot’ta birden fazla kez ödül alan, bununla birlikte Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde ödüle layık görülen Finlandiyalı mobilya tasarımcısı.

  Türkiye’de 2009 yılında gerçekleştirilen I-Dekorasyon ve Tasarım Fuarı’nda çalışmalarını sergileyen Laakkonen, İtalya, Amerika gibi tasarıma yön veren ülkelerde de sergileriyle yer almıştır.

  Çalışmalarındaki odak noktasını “özgün ve ilham veren günlük eşyalar tasarlamak” olarak özetleyen Mikko Laakkonen, kendi adını taşıyan Studio Laakkonen tasarım ofisinin de sahibidir.

 • Milka Karaağaçlı

  Kurucu/Kısmet by Milka

  Milka Karaağaçlı

  Madonna, Naomi Watts, Beyoncé and Anne Hathaway gibi isimlerin kullandığı mücevherler tasarlayan Milka Karaağaçlı, reklamcılık sektöründe geçirdiği 14 yılın ardından kariyerini geride bırakarak KISMET BY MILKA mücevher koleksiyonunu hayata geçirmiştir.

  Hem yaratıcılığı temsil eden hem de kendini keşfetme arzusu taşıyan kadınlar tarafından tercih edilen KISMET BY MILKA markasının aralarında New York, Londra, Mikonos, Toronto, Beyrut, Dubai, Kuveyt, Doha ve Meksiko gibi dünyanın önde gelen şehirlerinde, toplamda 17 ülkede satışı yapılmaktadır.

 • Mirko Tattarini

  Tasarımcı & Art Direktör/GETHAM Tasarım Merkezi

  Mirko Tattarini

  Mirko Tattarini İtalya Floransa’da yer alan Lagos Design Studios ve MRK Design Studios’un kurucusu ve yöneticisidir. Avrupa komisyonu uzmanı ve Lagos’un CEO’su olarak Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar, Arap Yarımadası, Çin ve Japonya başta olmak üzere 50’nin üzerinde ülkeye seyahat ederek çalışmalar yapmıştır.

  2011 yılından bu yana Aston Martin Interiors'ın baş tasarımcısı olan Tattarini daha sonra diğer Formitalia markalarına sanat yönetmeni olarak atanmıştır.

  İşleri dünya çapında çeşitli medyalarda yer almış olan tasarımcı dünya çapında dersler ve sempozyumlar da vermektedir.

  Çalışmaları ürün tasarımı, grafik ve iç mimari kategorilerinde uluslararası düzeyde arka arkaya ödüllendirilmiştir.

 • Muhammet Taşlı

  Kurucu Ortak/Hamm Design

  Muhammet Taşlı

  Haliç Üniversitesi İç Mimarlık bölümü mezunu Muhammet Taşlı 2010 yılında meslektaşı İdil Özbek’le birlikte Ham:m Design’ı kurmuştur.

  Tasarımı “fayda” kavramıyla nitelendiren Taşlı, iyi düşünülmüş, sağlam, estetik ve fonksiyonel ürünler sunarak kullanıcıların yaşamlarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

 • Murat Tamgüç&Berktan Berk

  Kurucu Ortak/Lunapark Tasarım

  Murat Tamgüç&Berktan Berk

 • Nazan Pak

  Tasarımcı/ECNP Tasarım Ofisi

  Nazan Pak

 • Nilo Gioacchini

  Endüstriyel Tasarımcı

  Nilo Gioacchini

  40 yılı aşan meslek hayatına 40’a yakın ödül sığdırmış, İtalya’nın ve dünyanın en önemli markalarıyla çalışmıştır.

  Ürün tasarımcısı olan Nilo Gioacchini’nin işleri, onlarca kez sektörün önde gelen sergilerinde yer bulmuştur.

  Gioacchini kendi stüdyosu olan Studio Opus’ta çalışmaya ve Floransa’daki Academy of Fine Arts’ta dersler vermeye devam etmektedir.

 • Orçun Kepez

  Akademisyen/Kadir Has Üniversitesi

  Orçun Kepez

  İTÜ’de Mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan Kepez, eyalet bursu kazanarak gittiği Kuzey Karolina Üniversitesi’nde ise Tasarım Doktorası derecesini almıştır.

  Ülkemizin ilk Aktif Öğrenme Merkezi’ni, Steelcase Education ve Polyvision’dan alınan uluslararası fonlarla, Kadir Has Üniversitesi’nde disiplinler arası bir ekiple hayata geçirmiştir.

  ABD’deki çalışmaları ile Amerikan İç Mimarlar Derneği Eğitim Vakfı, Uluslararası Mobilya ve Tasarım Birliği araştırma ödüllerini kazanmıştır. Ayrıca Türkiye’de AB Marie Curie ve Türk Kültür Vakfı Doktora Sonrası Araştırma ödüllerine layık görülmüştür.

 • Orhan Irmak

  Tasarım Direktörü/Orhan Irmak Tasarım

  Orhan Irmak

  2000 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden birincilikle mezun olan Dr.Orhan Irmak, 2004 yılında Gökhan Irmak’la birlikte “Orhan Irmak Tasarım” şirketini kurmuştur.

  Orhan Irmak Tasarım, dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden olan Red dot: best of the best ödülü de dahil olmak üzere Pentawards, Worldstar, Design Turkey ve Ambalaj Ay Yıldızları gibi 50’den fazla ulusal ve uluslararası ödülün de sahibidir.

 • Orkun Saitoğlu

  Genel Müdür Yardımcısı/iyzico

  Orkun Saitoğlu

 • Osman Aşoğlu

  Kurucu/Tiftix

  Osman Aşoğlu

  Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Aşoğlu, akademisyenlik ve mali denetmenlik yaparken modern tasarıma olan ilgisini keşfetmiş ve Vincent Coenen’le birlikte Hollanda’da Tiftix markasını kurmuştur.

  Halı, battaniye gibi ürünlerde geleneksel motifleri modern çizgilerle harmanlayan Aşoğlu bu tasarımlarıyla kuzey ülkelerinde ciddi satış rakamları yakalamıştır.

 • Oylum Talu

  Master of Ceremony

  Oylum Talu

 • Pasi Mattila

  Genel Müdür ve Kurucu/FinPeda

  Pasi Mattila

  Pasi Mattila, eğitimde inovatif gelişmelere imza atan Finpeda’nın CEO’su. Olulu Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

  Mattila’nın şirketi Finpeda, dünyada örnek olarak gösterilen Finlandiya eğitim sistemini geliştirmekte ve okullara özel çözümler sunmaktadır.

 • Päivi Kairamo

  Finlandiya Türkiye Büyükelçisi

  Päivi Kairamo

  Finlandiye Türkiye Büyükelçisi Kairamo Helsinki Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almıştır. Kariyeri boyunca devlet bünyesinde değişik görevlerde bulunan Büyükelçi, daha önce AB Daimi Temsilciliği’nde ve Avrupa Komisyonu’nda Brüksel’de çalışmıştır

 • Pekka Kumpula

  Genel Müdür/Seos Design

  Pekka Kumpula

  Kariyeri boyunca tasarımcı, tasarımcı direktör, araştırma görevlisi ve ziyaretçi profesör gibi birçok farklı pozisyonda çalışan Pekka Kumpula, son 20 yıldır başta Finlandiya olmak üzere İtalya, İspanya, Çin ve Amerika’da 150’den fazla şirkete danışmanlık hizmeti vermiştir.

  Ürün ve hizmet tasarımıyla, ticarileştirilmesi üzerine profesyonel bir geçmişe sahip olan Pekka Kumpula sahibi olduğu Seos Design ile VitrA ve FIAT gibi markaların da yer aldığı onlarca marka için tasarımlar yaratmıştır.

  Finli tasarımcı Red Dot Award başta olmak üzere uluslararası tasarım ödüllerinin de sahibidir.

 • Pekka Soini

  Genel Müdür/Tekes (Finlandiya İnovasyon Fonlama Kuruluşu)

  Pekka Soini

  Soini, Finlandiya’daki araştırma toplulukları, endüstri ve hizmet sektörü için yapılan inovasyon çalışmalarına fon sağlayan en önemli şirket Tekes’te Genel Direktör ve CEO olarak görev almaktadır.

  1987 yılında göreve başladığı Nokia Networks’te en son Head of Strategy and Technology pozisyonunda çalışan Pekka Soini, şu an hem özel sektör hem de devlete bağlı birkaç danışma ve yönetim kurulunun da üyesidir.

  Soini aynı zamanda başbakan tarafından atandığı Finlandiya Araştırma ve İnovasyon Konseyi’nde daimi bilirkişi ve Finlandiya Teknoloji Akademisi’nde yönetim kurulu üyesi görevlerini sürdürmektedir.

 • Petteri Masalin

  AR-GE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı/Fiskars

  Petteri Masalin

  1649 yılında küçük bir Fin kasabasında demir atölyesi olarak kurulan Fiskars, 30 ülkede yaklaşık 9 bin çalışanıyla dünya üzerindeki 100 ülkeye ürünlerini sunan bir markadır. Petteri Masalin, Finlandiya’nın bu köklü markasının AR-GE bölümüne ilham veren bir yönetici ve endüstriyel tasarımcıdır.

  Fiskars çatısı altındaki Iittala, Gerber, Wedgwood ve Waterford markalarında da geleneksel Fin tasarım anlayışını görebileceğimiz ikonik ürünlere imza atan Masalin, bugüne kadar bir çok önemli ödüle layık görülmüştür.

 • Rafi Şadıyan

  Usta

  Rafi Şadıyan

 • Rebecca Reubens

  Kurucu & Baş Tasarımcı/Rhizome

  Rebecca Reubens

  Dr. Rebecca Reubens, kendisinin sürdürülebilir tasarım ajansı Rhizome aracılığı ile sürdürülebilirlik, tasarım ve zanaat kesişimi üzerinde çalışmaktadır. Çalışmalarının büyük bir bölümünü; Avrupa, Asya ve Afrika'daki çok devletli kurumlar, hükümetler, STK'lar, KOBİ'ler ve topluluklarla birlikte çalıştığı geliştirme sektöründe yaptığı çalışmalar oluşturmaktadır.

  Ekolojik ve ekonomik unsurların yanı sıra sürdürülebilirliğin sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan ürünleri küçük ve orta ölçekli şirketlerle işbirliği içinde tasarlamak adına tutkuyla çalışmaktadır. Sürdürülebilirliğin arzu edilebilir ve ticari açıdan uygulanabilir bir yol olduğunu tasarımın gösterebileceğine ve zanaat üreticileri tarafından işlenen yenilenebilir malzemelerin bütünsel sürdürülebilirlik için kullanılabileceğine inanmaktadır.

  Avrupa ve Asya'daki master öğrencilerine danışmanlık ve rehberlik yapmıştır. Yayınları içinde Bamboo: Yeşil Tasarımdan Sürdürülebilir Tasarıma adlı kitapta bulunmaktadır.

  Bambu çalışmalarının çoğunda tercih ettiği malzeme olmaya devam etmektedir.

 • Ron Nabarro

  Kurucu&Genel Müdür/Ageculture

  Ron Nabarro

  Endüstriyel tasarımcı, stratejist, girişimci ve araştırmacı kimlikleriyle ön plana çıkan olan Ron Nabarro; tasarımsal düşünce ve inovasyonu iş dünyasına entegre etme konusunda bir düşünce lideri ve kurumsal yenilik yönetimi, yaş dostu tasarım, tasarım liderliği ile tasarım yönetimi alanlarında ün yapmıştır.

  Şimdilerde, DeTao master akademisi Şanghay'da tasarım yönetimi, tasarım düşüncesi ve yaşa uygun tasarımı eğitimi vermekte olan Prof. Nabarro, Çin'in Quanzhou şehrinde bulunan Huaqiao Üniversitesi'nde de misafir profesör olarak ders vermektedir.

  Yaşlılar için tasarım alanındaki uzun vadeli katkılarından dolayı tasarım alanında 2009 Dünya Teknoloji Ağı Ödülü başta olmak üzere , tasarım çalışmalarının dünyadaki tasarım sergilerinde sergilendiği 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası tasarım ödülünün sahibidir.

 • Ruslan Khasanov

  Tasarımcı ve Sanatçı

  Ruslan Khasanov

  Sanat, bilim ve tasarımı çalışmalarının merkezine yerleştiren Ruslan Khasanov “güzellik her yerde” mottosunu benimsemektedir.

  Ruslan’ın çalışmalarındaki materyaller çok değişken. Toz, yağ, kan, çürükler, güneş ışınları, sabun, ateş, salisilik asit, buz, ayna, boya ve mürekkep Ruslan’ın çalışmalarında karşımıza çıkan malzemelerden bazılarıdır.

  Çalışmalarında doğa, kimyasal reaksiyonlar, uzay boşluğu ve mikroorganizmalardan ilham aldığını söyleyen Khasanov bugüne dek Adobe, Bloomberg Markets, Computer Arts, Fortune, HTC, IBM, GQ, Philips, Popular Mechanics, Popular Science ve Wired gibi markalarla çalışmıştır.

 • Sami Sykkö

  Gazeteci

  Sami Sykkö

  Kariyerine Finladiya’nın çeşitli dergilerinde moda, tasarım, iç mimari konularında yazarlık, online kanallarda ve TV show’larında sunuculuk, muhabirlik, gala ve seminerlerde moderatörlük, üniversitede eğitimci, moda-tasarım dergilerine danışmanlık gibi birbirinden farklı ama hepsi birbirini tamamlayan işler sığdıran Sykkö, tasarım kitaplarında editörlük ve yazarlık da yapmıştır.

 • Samu Salmelin

  Hizmet ve Çözümler AR-GE Başkanı/KONE

  Samu Salmelin

  Tampere University of Technology Endüstriyel Mühendislik okuyan Salmelin yaklaşık 20 yıldır KONE bünyesinde farklı görevlerde bulunmuştur.

  Samu, KONE’deki görevine Ar-Ge bölümünde Head of Services and Solutions unvanıyla devam etmektedir.

 • Sanem Avcıl

  AR/VR Influencer

  Sanem Avcıl

  MIT, Stanford ve Harvard üniversitelerinden yazılım eğitim alan Sanem Avcıl, Twitter’a göre en iyi 10 AR/VR influencer arasında gösterilmektedir.

  Cicso Dergisi, kendisini AR liderleri arasında 2. sırada göstermiştir. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya influencer pazarlaması, dijital strateji ve mobil pazarlama konularında yeteneklidir.

 • Sebastian Jansson

  Kurucu Ortak,Tasarım Direktörü/Made By Choice

  Sebastian Jansson

  Çalışmaları dünyanın önde gelen sergi ve galerinde yer bulan Sebastian Jansson’un kariyerinde GOOD DESIGN gibi ödüller yer almaktadır.

  Tasarımlarında hem çağdaş hem de uluslararası bir yaklaşım sunan Finlandiyalı Endüstriyel Tasarımcı, Beacon Helsinki’nin kurucu ortağı olmanın yanında kendi ismini taşıyan “Studio Sebastian Jansson” ve “Made by Choice” şirketlerinde tasarım direktörü unvanıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 • Serdar Erener

  Reklam Tasarımcısı

  Serdar Erener

 • Sertaç Ersayın

  ETMK Başkanı

  Sertaç Ersayın

  re/form/ist isimli şirketin kurucusu olan Ersayın daha önce Koç Holding ve Kale markalarında tasarım bölümünde çalışmıştır.

  Design Week, Design Turkey gibi birçok tasarım etkinliği ve oluşumun yönetim kurulunda görevine devam etmektedir. Ayrıca tasarım yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulunmuştur.

 • Simay Dinç

  Kurucu/Women in Games Türkiye

  Simay Dinç

  Türkiye'nin ilk Oyun Yapımcıları ve Geliştiricileri Derneği Oyunder'in yönetim kurulu üyesi ve Women in Games Türkiye'nin kurucusu olan Simay Dinç’in yapımcısı olduğu Recontact: Istanbul Apple tarafından Türkiye kategorisinde 2015 yılının en iyi oyunu seçilmiştir.

  Sanatçı ve girişimcileri aynı çatıda toplayan KIRAATHANE’nin kurucu ortaklarından olan Dinç, aynı zamanda kadın girişimciliği ve liderliğindeki şirketlere yatırım yapan Arya Women's Investment Platform'un “Arya Gençleri Komitesi” başkanıdır.

  Yaratıcı endüstrilere yatırımlarıyla destek olan Simay Dinç, Rising Tide Europe’un Melek Yatırımcıları arasındadır.

 • Şebnem Timur Öğüt

  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkan Vekili /İTÜ

  Şebnem Timur Öğüt

  Doç. Dr. Şebnem Timur Öğüt, 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden lisans, Bilkent Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü’nden ise 1996 yılında yüksek lisans ve 2001 yılında doktora derecelerini almıştır. 1995-2002 yılları arasında ODTÜ, EÜTB’de araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

  İngiltere ve Amerika’da doktora araştırmalarında bulunan Öğüt, 2003 yılı itibarı ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Öğüt çalışmalarında, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, tasarım kuramları, göstergebilim, maddi ve görsel kültür çalışmaları, etnografi ve kültürel olgular olarak “nesne”ler üzerine odaklanmaktadır.

 • Tamer Nakışçı

  Tasarımcı

  Tamer Nakışçı

  Tasarımları ile Design Plus, Red Dot Design Awards, iF Product Design Awards gibi birçok uluslararası ödüle layık görülen Tamer Nakışçı, çalışmalarıyla Villa Noailles, Royal Academy of Arts, Art Basel Hong Kong gibi önemli platformlarda yer almıştır.

  2009 yılında Avrupa Birliği tarafından “Avrupa’nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç Yetenek” arasına seçilen Tamer Nakışçı, son olarak Wallpaper* Design Awards 2017 ödülünü kazanmıştır.

  Nakışçı, uluslararası sanat sitesi Artsy'e göre “Tanınması Gereken 10 Türk Çağdaş Sanatçı" arasında gösterilmektedir.

 • Taner Aslan

  Dizayn Direktörü/İstanbul Yeni Havalimanı

  Taner Aslan

  Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu olan Taner Arslan, Northern Virginia College’da MBA yapmış, Washington DC ve Virginia’da 10 yıl boyunca çeşitli projeleri yürütmüştür.

  Dulles Airport renovasyon projesinde Proje Müdürü, Enka-Bechtel ortaklığında yapılan Muscat Havalimanı projesinde Dizayn Müdürü olarak çalışmıştır. Polimeks şirketinin yapımını üstlendiği Aşkabat Havalimanı’nda Dizayn Grup Müdürlüğü görevinin ardından 3 yıldır İstanbul Yeni Havalimanı’nda Dizayn Direktörü olarak çalışmaktadır.

 • Tatu Malmström

  Genel Müdür/Pentagon Insight

  Tatu Malmström

  Pentagon Insight’ın kurucu ortağı ve CEO’su Tatu Malmström şirketinin çalışma disiplinini 3 temel süreçle açıklıyor; tanımlamak, üretmek ve avantaj elde etmek.

  Pentagon Insight’a göre bir markanın gelişim süreci içgörü yaratmakla başlamaktadır. Malmström’ün şirketi markaları müşteri değil, birer partner olarak görmekte ve onlar için değil, onlarla birlikte çalışmaktadır.

  Pentagon Insight’ı 2017 yılında kuran Tatu Malmström Aalto University School of Economics’teki eğitimini yarım bırakarak iş hayatına başlamıştır.

 • Tevfik Balcıoğlu

  Akademisyen/Yaşar Üniversitesi

  Tevfik Balcıoğlu

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Royal College of Art, Goldsmiths’ College ve Kent Institute of Art and Design’da eğitim alan Tevfik Balcıoğlu, 2011-15 yılları arasında Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyeliği ve yardımcı rektörlük görevlerini yürütmüştür.

  European Academy of Design ve International Committee for Design History and Design Studies’te yönetim kurulu üyesi olan Balcıoğlu aynı zamanda İzmir Akdeniz Akademisi’nin bilimsel komitesi ve yönetim kurulu üyesidir.

  Kısa süre önce satın alıp restore ettiği İzmir Urla’daki Osmanlı döneminden kalma ilkokulu halka açık bir tasarım kütüphanesine çevirmiş ve bu projesiyle İzmir Belediyesi tarafından restorasyon ödülü almıştır.

 • Tuğçe Çağlı Akgüloğlu

  Kurucu,Tasarımcı/Sontelbükücü

  Tuğçe Çağlı Akgüloğlu

  Endüstri ürünleri tasarımı ardından çeşitli firmalarda satış temsilcisi ve satış sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra 2014 yılında tasarımları kendisine ait olan takılardan yola çıkarak oluşturduğu Sontelbükücü markasını hayata geçirmiştir.

  Yeni kurduğu atölyesinde hiçbir kaynak ya da yapıştırıcı olmaksızın, sadece telleri bükerek hayat verdiği takıların tasarımına son hızıyla devam ederek yeni yıl için hazırlıklarını sürdürmektedir.

 • Tuğçe Sönmez Evin

  Kurucu/Kitbox Design

  Tuğçe Sönmez Evin

  KitBox Design’ın kurucusu ve tasarımcısı Tuğçe Sönmez Evin, ODTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde ve İtalya’da Politecnico di Milano'da eğitimini tamamlamıştır.

  Bir süre sinema sektöründe çalıştıktan sonra 2016 yılında endüstriyel tasarıma geri dönerek KitBox Design markasını kurmuştur.

 • Tuomas Manninen

  Tasarım Başkanı/OP

  Tuomas Manninen

  Tuomos Manninen, iş modeli ve servis tasarımının yanında kullanıcı ve müşteri deneyimi gibi alanlarda 15 yıllık deneyime sahiptir. 2010’dan bu yana OP şirketinde Head of Design & Customer Experience görevini yürüten Tuomas Manninen, 90 kişilik bir tasarım ekibini yönetmektedir.

 • Ümit Altun

  Kurucu/DesignUM

  Ümit Altun

  Mimar Sinan Üniversitesi Endüstriyel Ürün Tasarımı bölümünden 1985 yılında mezun olan Altun; Otokar, Teletaş ve Arçelik’te tasarımcı ve tasarım yöneticisi pozisyonlarında çalıştıktan sonra kendi şirketi DesignUM’u kurmuştur.

  Kendi şirketiyle otomotivden elektrikli ev aletlerine, elektronik eşyadan medikal ürünlere kadar birçok farklı sektöre tasarım ve tasarım danışmanlığı hizmeti vermektedir.

 • Valle Kulmala

  Genel Müdür/Air0 Ltd.

  Valle Kulmala

  Tam ismiyle Valle Martti Juhani Kulmala, dünyanın en gelişmiş hava filtrelerini tasarlayan, üreten ve satan Air0’nun kurucusu ve CEO’su.

  Endüstri mühendisi olan Kulmala, Aalto Üniversitesi’nde doktora eğitimini sürdürmenin yanında Fine Particle Forum’un da temsil meclisinin üyelerinden bir tanesi.

 • Viktor Hertz

  Grafik Tasarımcı

  Viktor Hertz

  İsveçli grafik tasarımcı Viktor Hertz 2011 yılında filmlere ve şarkılara yaptığı piktogram posterlerle viral bir etki yaratmış ve Universal Music Group, Ray-Ban, Christie’s ve Greenpeace gibi markaların radarına takılmıştır.

  Aynı zamanda komedi türünde kısa filmler yazarak yöneten ödüllü tasarımcının filmleri İsveç ulusal televizyonlarında ve çeşitli festivallerde gösterilmiş ve birçok ödül almıştır. Viktor Hertz grafik tasarıma freelance olarak devam etmektedir.

 • Yılmaz Zenger

  Tasarımcı & Sanatçı

  Yılmaz Zenger

  İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1958 yılında mezun olan Yılmaz Zenger, hayalindeki meslek olan mimarlığı bırakarak 1964’den günümüze kadar mobilyadan mekaniğe, elektronikten banka donanımlarına kadar hemen her çeşit projeyi hayata geçirmiştir.

  1962-64 yılları arasında Londra’da BBC’de, İlfort’ta araştırmacı olarak çalışan Zenger, 1985-92 aralığında da UNICEF’e danışmanlık yapmıştır.

  Bugüne dek 28 solo, 41 grup sergisinde işlerini sergileyen Zenger’in devlet arşivinde 18 adet heykeli bulunmaktadır.

 • Yunus Ascott & Eliza Higginbottom

  Kurucu/Yunus & Eliza Jewellery

  Yunus Ascott & Eliza Higginbottom

  2008 yılında piyasaya çıkan ve büyük övgü toplayan Unsung Heroes koleksiyonu ile Yunus Ascott ve Elize Higginbottom’ın yaratıcı ortaklığı, sektörde kendilerini rağbet gören ve takdir edilen bir marka haline getirmiştir.

  Sinema, TV, moda, iç tasarım ve müzik dünyasında talebe göre heykeller tasarlayan ikilinin mücevher tasarımları bir çok mağazada yer almakla birlikte kişiye özel olarak da hazırlanmaktadır.

  Yunus ve Eliza’nın, Game Of Thrones’un kostüm tasarımcısı Michele Clapton ile ortaklığı olan diğer markası MEY Design, ikilinin TV dizisi için tasarladığı ve HBO’nun lisans verdiği ürünlerin satışını yapmaktadır.

 • Zeynep Başaran

  Marka Stratejisti, Öğretim Görevlisi

  Zeynep Başaran

  Çalışma hayatına 1992 yılında BBDO’da stratejik planlama bölümünde başlayan Başaran ABD’de Bryn Mawr College’den Edebiyat ve Ekonomi dallarında çifte lisans almış, University of Texas at Austin’de Reklamcılık dalında Master yapmıştır.

  Daha sonra Manajans/JWT’de CEO’luğa kadar uzanan çeşitli görevlerde bulunan Başaran, 2013 yılı itibarıyla marka ve strateji planlama alanlarında danışmanlık yapmaya başlamıştır.

  Bilgi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde eğitim görevlisidir.

 • Zeynep Tosun

  Moda Tasarımcısı

  Zeynep Tosun

  Tasarladığı elbiseler Lady Gaga, Jourdan Dunn Nicole Sherzinger, Keri Hilson ve Karoline Kurkova gibi isimler tarafından giyilen Zeynep Tosun Milano’daki Istituto di Marangoni’de moda tasarımı okumuştur.

  İlk defilesini 2006 yılında Londra’da gerçekleştiren Tosun, Dice Hayek markasının yaratıcısı Ece Ege’ye tasarım asistanlığı yapmıştır.

  Zeynep Tosun 2008 yılında kendi markasını kurmuştur. Danışmanlık yaptığı markalar arasında İpekyol, Samsung, Avon, Beefeater, Vogue Eyewear, Bomonti Beers, British American Tobacco ve Binboa yer almaktadır.

 • Zeynep Yapar

  Yazı İşleri Müdürü/Vogue Türkiye

  Zeynep Yapar

  Stella McCartney ile Londra’daki ofisinde, Roberto Cavalli’yle Floransa’daki evinde; Karl Lagerfeld’le Paris’te, Dries Van Noten’le Anvers’te buluşup yüz yüze röportaj gerçekleştiren Zeynep Yapar, 2009 yılında başladığı Vogue’da, Yazı İşleri Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.